Kawiarnia literacka

Zatapiam się w błękicie
Leżąc obok Ciebie nie mam pojęcia o świcie
Nie wiem czym jest doba, godzina
W końcu cały ciężar spadł na mnie,
a przecież to nie moja wina.
Po pólnocy błękit nabrał stali blasku
Będąc tak blisko siebie nie potrafimy
dotrwać do żadnego brzasku.
Umierałam w szafirach, by zaraz powstać
nad Wybrzeżem Lazurowym
Świat okazał się czymś więcej
niż spojrzeniem
tak skończonym.

Słowami wiersza absolwentki Gimnazjum im. M. Kopernika w Kątach Wrocławskich, Weroniki Miłkowskiej, rozpoczęła się w pewne październikowe przedpołudnie nietypowa lekcja języka polskiego. Uczniowie zainspirowani poezją Dwudziestolecia Międzywojennego przenieśli się na chwilę do kawiarni, kawiarni literackiej, w której nie zabrakło dobrej herbaty, smacznych eklerków czy korzennych ciasteczek. Przede wszystkim jednak można było usłyszeć słowa poetów i tych współczesnych, i tych, którzy odeszli.

Płynęły strofy skreślone ręką Adama Asnyka, Leopolda Staffa, Juliusza Słowackiego czy Jana Brzechwy. Uczniowie nieśmiało, w półmroku zdobywali się na odwagę, by przeczytać wiersz, który ich zainteresował, zainspirował czy zachwycił. Jeden z uczniów przeczytał w swoim rodzimym języku, po ukraińsku, utwór Terasa Szewczenki, który dla Ukraińców jest symbolem ich własnego losu.
Nic dwa razy się nie zdarza – słowami poetki Wisławy Szymborskiej zakończyła się lekcja wrażliwości, pokazująca bogactwo języka.