Nasza niepodległość

Tak jak miliony Polaków, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kątach Wrocławskich w Dniu Święta Niepodległości złożyli hołd Polsce. Ten rok jest rokiem szczególnym - 100 rocznica to wydarzenie wyjątkowe i fakt, że dane było nam doczekać takiej daty, sprawia, że mieliśmy prawo być wyróżnieni. Całe pokolenia naszych rodaków oddawało życie w walce o WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ. Całe pokolenia budowały jej DOBROBYT i POZYCJĘ. I właśnie naszym przodkom składaliśmy cześć - podczas uroczystego apelu w szkole i podczas wystąpienia na kąckim Rynku. Przypomnieliśmy, jak doszło do wyjątkowej daty 11 listopada 1918 roku.

Występy dzieci z barwami narodowymi i piosenki szkolnego chóru stworzyły atmosferę podniosłego a jednocześnie radosnego święta. Oklaski zgromadzonych, tak mocno uszczęśliwiły dzieci, że pełne uśmiechów schodziły ze sceny. Po nich wzruszająco odśpiewane Mury stworzyły nastrój do wzruszającego przedstawienia - Tak rodziła się niepodległość. Ruch sceniczny to nowa forma ekspresji artystycznej i to dzięki niej widzowie zostali wprowadzeni w zakamarki historii Polski. Występy dzieci i młodzieży przeplatane były wspomnieniami świadków historii. Ich słowa uzmysłowiły zgromadzonym, że każdy był twórcą niepodległości i życie każdego Polaka, w przeciągu ostatnich stu lat zbudowało taką właśnie Polskę. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie gromkim głosem odśpiewali hymn Polski - melodia płynąca z 400 ust sprawiła, że sceną wypełniła radość, duma i wielkie wzruszenie. Szkolną uroczystość zakończyło wręczenie pamiątkowych medali za osiągnięcia w konkursach wiedzy i plastycznym, których mottem były życzenia dla Polski.