• Szkoła pamięta...

          • Listopad to szczególny miesiąc, mocno związany jest ze wspomnieniami dotyczącymi ludzi, którzy kiedyś byli wokół nas, a już odeszli. Pamiętamy o NICH i dbamy o miejsca IM poświęcone.

            Zbliżają się dwa ważne dni - 1 i 2 listopada. Będąc na cmentarzu w Kątach Wrocławskich, odwiedźmy tablice upamiętniające poległych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy związani byli z naszym miastem. To ważne, aby poświęcenie i śmierć naszych przodków zostały zapamiętane i doceniane.

             

          • Biegi na Orientację – Trzymaj Formę!

          • Grupa uczniów z naszej szkoły, realizująca Ogólnopolski Program Edukacyjny Trzymaj Formę! wzięła udział w Biegach na Orientację, organizowanych przez Aglomerację Wrocławską. Zawody odbyły się w Kobierzycach, a wzięło w nich udział 440 uczniów z Powiatu Wrocławskiego.

            Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiła w składzie: Przechoćko Filip, Vershko Nikita, Ziemiński Michał, Misiak Franciszek, Pluta Grzegorz, Bardorz Feliks, Tkaczyk Michał, Lorych Olgierd, Gajewski Mateusz, Błaut Masza, Duda Lena, Sieńko Zuzanna, Misiuna Maja, Gacek Julia, Furmańska Hania. Podczas biegów zawodnicy musieli pokonać trasę biegu terenowego i wykazać się umiejętnością czytania mapy.
            Rewelacyjnie zaprezentował się Filip Przechoćko, który w kategorii M 7-8 zajął 1 miejsce.

            Więcej o zawodach na stronie organizatora: https://m.facebook.com/story

             

          • Lekcje w lesie

          • 20 października uczniowie z klasy 1B i 1C wybrali się na wycieczkę do lasu, aby zapoznać się z pracą leśniczego, a także posłuchać ciekawostek przyrodniczych na temat przygotowań zwierząt, roślin i ptaków do zimy.

            Naszą lekcję rozpoczęliśmy od obserwacji stawu, w którym to bobry przygotowały na zimę żeremie – czyli swój dom. Dalsza część lekcji odbywała się już przy paśniku, w którym nasi uczniowie umieścili przywiezione ze sobą smakołyki dla leśnych zwierząt. Były to między innymi: siano, warzywa i owoce oraz różnego rodzaju ziarna. Dzieci uczą się najszybciej poprzez obserwację i doświadczenia dlatego podczas lekcji w lesie szukaliśmy paproci, które przetrwały dinozaury, a także grzybów najważniejszych organizmów dla leśnego ekosystemu. Rozpoznawaliśmy drzewa po korze i liściach.
            Po wysłuchaniu ciekawostek przyrodniczych opowiadanych w bardzo interesujący sposób przez leśniczego na temat życia lasu, wyruszyliśmy do miejsca, w którym mogliśmy odpocząć, upiec kiełbaski, a także wspólnie się pobawić.

            Mamy nadzieję, że uczniowie z klasy 1B i 1C podsumowali zdobyte wiadomości podczas lekcji w naturalnym środowisku jakim jest las.

          • I polski, i historia, czyli XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

          • Ortografia… Jakże ciężko mierzyć się z tymi wszystkimi „rz”, „ż”, „ch” i „h”, wielkimi i małymi literami, niesfornymi przecinkami i innymi znakami przestankowymi. I jeszcze te wyjątki!
            A jednak! Całkiem spora grupa uczniów naszej szkoły odważyła się z własnej woli wziąć udział w dyktandzie. Tak, tak, w dyktandzie! I to jakim!

            Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii" to konkurs, w którym trzeba wykazać się nie tylko znajomością polszczyzny, ale również wiedzą historyczną.

            27 września odbył się szkolny etap konkursu. Tegoroczna edycja okazała się bardziej łaskawa od zeszłorocznej. Dziewiątka uczestników osiągnęła wynik przekraczający 75% poprawności, co dawało nadzieję na awans do etapu wojewódzkiego. Niestety, to była wersja optymistyczna. Ostatecznie organizatorzy ustalili progi punktowe na wyższym poziomie: 82 punkty dla klas IV-VI i 80 punktów dla klas VII-VIII.

            Te wyśrubowane wymagania spełniła tylko jedna osoba – Alina Fediuk z klasy VIIIA (gratulacje!). I to właśnie ona reprezentowała naszą szkołę na etapie wojewódzkim.

            Termin tego etapu wyznaczono na 26 października 2023 roku i właśnie tego dnia Alina wyjechała do Wrocławia, aby w gmachu renomowanego XIV Liceum Ogólnokształcącego zmagać się z zawiłościami języka polskiego w opowieści o postaciach i wydarzeniach historycznych. Napięcie z każdą chwilą rosło, tym bardziej że dyktando dla klas IV-VI nieco (może nawet trochę więcej niż nieco) się opóźniło. Alinka jednak zachowała zimną krew i z optymizmem oraz uśmiechem na twarzy wkroczyła na salę, w której miała rozegrać się batalia o jak najlepszy wynik w unikaniu wszelkich błędów. Napięcie wśród osób towarzyszących uczestników sięgnęło zenitu. Jednak oczekiwanie na zakończenie dyktanda nie trzeba było czekać tak długo jak na ich młodszych poprzedników. Widocznie siódmo- i ósmoklasiści lepiej poradzili sobie z zapisaniem dyktowanego tekstu. Alinka wyszła z sali – niezmiennie z uśmiechem. To dobry znak! Chyba dyktando nie okazało się nazbyt trudne, a dotyczyło polskich wynalazców, nie zawsze powszechnie znanych. Sam tekst nie zrobił na naszej reprezentantce wielkiego wrażenia – jest zdania, że poradziła sobie z nim dobrze. A jak go oceni jury? Zobaczymy.

            Teraz pozostaje tylko czekać na ogłoszenie wyników. Więc czekamy. I trzymamy kciuki za Alinę. Ale przede wszystkim gratulujemy, bo już sam udział w etapie wojewódzkim to jej wielki sukces!

          • Greckie malarstwo wazowe

          • Greckie malarstwo wazowe to zajęcia podsumowujące informacje na temat antycznej Grecji i jednocześnie jeden z aspektów innowacji pedagogicznej „Doświadczanie historii” realizowanej w klasach piątych. W tych zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie klasy 5B.

            Czarno i czerwono figurowe obrazy nawiązujące do kultury greckiej, przedstawiane były na donicach i innych naczyniach. Celem tego zadania było utrwalenie wiadomości na temat osiągnięć Hellady. Powstały wyjątkowe dzieła, a praca nad nimi była doskonałym sposobem na poznawanie kultury i poszerzanie umiejętności z zakresu historii antycznej.

             

          • Wycieczka - nagroda za zdobycie I miejsca w konkursie "Moje Dolnośląskie"

          • 16 października klasa 4C udała się na wycieczkę do powiatu lubańskiego, by w ramach projektu "Moje Dolnośląskie" współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Dolny Śląsk zwiedzić Zamek Czocha. Wycieczka była nagrodą za zdobycie I miejsca w konkursie "Moje Dolnośląskie", który koordynowała Pani Magdalena Szylar-Trabszo.

            Uczniowie zwiedzając średniowieczny zamek z przewodnikiem,  poznali jego historię, podziwiali bogato zdobione komnaty oraz jego interesującą architekturę. Poza tym dzieci wzięły udział w warsztatach magii. Tworzyły własne kompozycje ziołowe i zdobyły podstawową wiedzę o ich właściwościach, a własnoręcznie przygotowana różdżka i warzenie eliksirów dodatkowo pobudziły ich zmysły. Dzieci były zaabsorbowane i zachwycone wycieczką.

            Dziękujemy!

          • Spotkanie z przyrodą

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji warsztatów ekologicznych w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Są one realizowane przez Powiat Wrocławski we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych dla uczniów szkół z terenu powiatu wrocławskiego.

            Celem warsztatów jest między innymi zwiększenie świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy o walorach przyrodniczych naszego obszaru i zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody. Uczniowie mieli okazję zwiedzić m.in.: skansen w Będkowicach, kościółek w Sulistrowiczkach, Park Wenecja, "źródło życia" – studnia Świętego Świerada.

            Na zakończenie dzieci otrzymały posiłek, który przy pięknym widoku na Zalew Sulistrowicki smakował wyśmienicie. Każdemu uczestnikowi został wręczony upominek.

            To była ciekawa lekcja przyrody w terenie.

          • WARSZTATY Z PSEM TERAPEUTĄ

          • W pierwszym tygodniu października klasa 4B miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach z psem terapeutą. Pies w takiej roli to świetna forma nauki. Dzięki zajęciom edukacyjnym z udziałem psa, dzieci mogły poznawać jego podstawowe potrzeby, zwyczaje a także ograniczenia. Poprzez zabawę uczniowie mogli odkryć swoje umiejętności w prawidłowym wydawaniu komend i sprawdzić się w roli partnera psa terapeuty. 

          • Wycieczka nad Jezioro Bielawskie

          • 29 września klasy 4B i 4C w ramach obchodów Dnia Chłopca wybrały się na wspólną wycieczkę nad Jezioro Bielawskie, gdzie razem odkrywali historię powstania jeziora.

            Uzupełnieniem wyjazdu było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz pianek, a także drobne upominki dla chłopców.

          • Lekcja pokazowa piłki ręcznej

          • 13 października w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa z piłki ręcznej. Miały one na celu popularyzację tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia poprowadził trener i jednocześnie czynny zawodnik drużyny SPR GOKiS Kąty Wrocławskie – Maciej Badura.

            Tematem lekcji były "Gry i zabawy z elementami piłki ręcznej". Uczniowie klasy 4A i 5C aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykazując duże zaangażowanie i zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Kto wie... może wśród naszych uczniów są przeszli reprezentanci Polski w piłce ręcznej.

             

          • Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii

          • Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii to miejsce do którego wybrali się na wycieczkę uczniowie klasy 3A oraz 3C. W trakcie wyjazdu trzecioklasiści mieli  okazję pracować z nowoczesnymi technologiami i mogli samodzielnie skomponować muzykę, stworzyć grę komputerową lub modelować w 3D.

            Projekty zaproponowane naszym uczniom przez PAKT to:

            "Stwórz grę RPG na podstawie lektury",

            "Na koniec świata i jeszcze dalej z wykrzyknikiem",

            "Zaprojektuj trójwymiarowy model planety układu słonecznego",

            "Udźwiękowiamy filmy",

            "Muzyka filmowa dla każdego". 

             

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i Światowy Dzień Drzewa

          • 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tegoroczne hasło obchodów podkreśla, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka dla wszystkich ludzi. Zdrowie psychiczne dotyczy naszych emocji, myśli i zachowań. To, jak się czujemy, ma duży wpływ na jakość naszego życia. Zachęcamy do zapoznania się z gazetką okolicznościowa wykonaną z tej okazji w holu szkoły.

            10 października obchodzimy również Światowy Dzień Drzewa. Przebywanie wśród drzew może nas pobudzać lub uspokajać, pozwala na redukcję stresu.  Drzewa mają dobroczynny wpływ na naszą psychikę i zdrowie...

            Przekonali się o tym najmłodsi uczniowie w ramach zajęć koła przyrodniczego. Wzięli oni udział w akcji Przytul się do drzewa 2023 organizowanej przez Strażników Lasów. Z

             ogromną radością czerpali pozytywną energię z drzew.

            To dwa ważne święta obchodzone jednego dnia. Warto  połączyć te dwa święta i zastanowić się, porozmawiać, jak natura wpływa na nasze dobre samopoczucie. 

            Życzymy wspaniałych chwil w otoczeniu przyrody!

          • Akcja "Sprzątanie świata - Polska"

          • Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata Polska”. Tradycyjnie już nasze działania przebiegały we współpracy z UMiG, który zaopatrzył nas w rękawiczki i worki na śmieci, niezbędne do akcji.

            W dniach 18 – 22 września poszczególne klasy sprzątały najbliższe otoczenie naszej szkoły. Każdy uczeń pracował z dużym zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.
            Tegoroczna akcja jest szczególna, 30 jubileuszowa. Dlatego na zakończenie akcji w szkole, 25 września połączyliśmy nasze siły w myśl hasła tej 30 edycji - "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI" Zaprosiliśmy do wspólnego sprzątania uczniów, nauczycieli, dyrekcję, pracowników obsługi, rodziców uczniów, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.
            Na pamiątkę spotkania podpisaliśmy otrzymany od Fundacji Nasza Ziemia  jubileuszowy plakat.

             

          • Dzień Chłopaka

          • Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie tego dnia na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych. Z okazji tego szczególnego dnia SU ogłosił akcję - Dzień Chłopaka Dniem Krawata.

            Uczniowie, którzy założyli w tym dniu krawat otrzymali nagrody - niespodzianki. Były to kupony jednej szansy do wykorzystania do końca roku kalendarzowego. Można było wygrać: zwolnienie z odpowiedzi, brak zadania domowego, wskazówkę od nauczyciela na sprawdzianie, itp. Ponadto były życzenia i słodki poczęstunek.  Przyjemności nie ominęły także męskiej części kadry nauczycielskiej, która oprócz życzeń otrzymała symboliczny słodki upominek:)

            Dziękujemy za wspólną zabawę!

          • Akademia H₂O

          • „Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)”

            Antoine Saint-Exupery

            Gmina Kąty Wrocławskie dołączyła do projektu edukacyjnego Akademia H₂O.

            To autorski projekt przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Skierowany jest on do uczniów drugich klas szkół podstawowych i ma za zadanie oswoić ich z otaczającą przyrodą, ze szczególnym uwzględnieniem racjonalnego gospodarowania wodą.
            Wrocławskie wodociągi przygotowały scenariusze zajęć, które ułatwią nauczycielom przekazywanie wiedzy uczniom, a także zeszyt ćwiczeń dla ucznia.
            Na uwagę zasługuje fakt, materiały zostały dostosowane do naszej Gminy, pokazują jak u nas wyglądają procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, itp.
            A dzięki Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Kątach Wrocławskich taki zeszyt ćwiczeń otrzyma każdy uczeń – drugoklasista w Gminie.
            4 października na naszej szkole odbyła się gminna inauguracja projektu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele MPWiK wraz z wiceprezesem - Marcinem Garcarzem, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie – Julian Żygadło, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych – Agnieszka Górska, prezes ZGK -
            Marek Buczak oraz dyrekcja, przedstawiciel Rady Rodziców, nauczyciele i drugoklasiści z SP2.
            W czasie spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o przekazaniu licencji na wykorzystanie materiałów Akademii przez  wiceprezesa MPWiK Wrocław  i Burmistrza MiG Kąty Wrocławskie.

            Pani Agnieszka Górska na ręce wychowawców przekazała materiały dla uczniów, zapewniła też, że takie materiały od otrzymają wszyscy uczniowie klas drugich gminnych szkół
            Obecni na uroczystości uczniowie - Studenci Akademii H₂O - otrzymali również upominki od MPWiK Wrocław, długopisy od pani dyrektor Alicji Sudoł. Natomiast pani Więckowska w imieniu Rady Rodziców wręczyła pamiątkowe kropelki wody uczniom i zgromadzonym gościom, życząc udanych zajęć.
            To było wielkie, gminne Święto Wody, a kolor niebieski dominował tego dnia w szkole.
            Wierzymy, że projekt przyniesie wymierne korzyści dla środowiska naturalnego.

            Warto wspomnieć, że zwieńczeniem nauki w Akademii H₂O poza Wrocławiem jest wizyta absolwentów projektu w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
            Trzymamy kciuki za wszystkich studentów w gminie Kąty Wrocławskie!
            fot. MPWiK

          • SKŁADKI NA RADĘ RODZICÓW

          • Rada Rodziców naszej szkoły ustaliła składkę na RR w roku szkolnym 2023/2024 w wysokości 100 złotych od dziecka. W przypadku rodzin mających więcej niż jedno dziecko w naszej szkole przewidziano zniżkę. Drugie i każde kolejne dziecko płaci 50 złotych.

            Wpłaty dokonujemy na konto Rady Rodziców:

            18 1020 5242 0000 2302 0407 5545,

            tytuł wpłaty: imię i nazwisko dziecka, klasa.

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka
      • ul. Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • (+48) 71 316 65 15
    • Logowanie do strony