• Przygotowanie do nowego roku szkolnego

     • Obecny rok szkolny jeszcze się nie zakończył, a my planujemy już kolejny rok.

      W zakładce Szkoła/Organizacja roku szkolnego znalazł się wykaz podręczników do religii, języka niemieckiego oraz wychowania do życia w rodzinie.

      Tutaj natomiast można znaleźć propozycje wyposażenia dla uczniów idących do szkoły - dla  tych najmłodszych oraz tych nieco starszych.

       

     • Zakończenie roku szkolnego

     • 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
      Uczniowie klas 1-3 otrzymali pamiątkowe medale, uczniowie klas starszych, którzy otrzymali świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymali nagrody książkowe. Mogliśmy też podziwiać występy naszych uczniów.

     • Pożegnanie absolwentów

     • Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie
      Wisława Szymborska

      22 czerwca 2023 roku trzy klasy ósme Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Kątach Wrocławskich żegnały się z miejscem swojej wieloletniej edukacji i z tymi, którzy byli z nimi przez te lata, z Dyrekcją,  z nauczycielami, z koleżankami i kolegami z klas młodszych. Wśród zaproszonych na uroczystość gości przywitaliśmy panią Agnieszkę Górską – obecnie Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych, a do niedawna dyrektor naszej szkoły oraz panią Marię Szul, również byłą dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, która przyjmowała naszych ósmoklasistów w progi tej szkoły.

      Część oficjalna rozpoczęła się przekazaniem przez ósmoklasistów Sztandaru Szkoły przedstawicielom młodszego pokolenia, aby ci godnie go reprezentowali na różnych uroczystościach, w tym i podczas zakończenia danego roku szkolnego.

      Kiedy emocje opadły, zgromadzeni uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele obejrzeli prezentację, w której to wszyscy ósmoklasiści mogli zobaczyć siebie z dawnych lat, przejść pamięcią w czasie i przestrzeni przez trudne, wesołe i zaskakujące szkolne ścieżki czy to podczas lekcji, czy też przerw, czy w czasie wycieczek zarówno edukacyjnych, jak i turystycznych. Niektórzy zapomnieli o tym, że byli kiedyś mali i edukowali się w klasach młodszych, bo przecież czas tak szybko minął, że nie zdążyli zauważyć, jak i kiedy dorośli na tyle, żeby rozstawać się ze szkołą, w której w większości spędzili lat osiem.

      Szczególną nagrodę otrzymała Hanna Turkiewicz, która z rąk pani Dyrektor – Alicji Sudoł przyjęła statuetkę z tytułem Osobowość Roku. Nagrodzony został także Karol Korzeniowski za 100% frekwencję w mijającym roku szkolnym 2022/2023.

      Ponoć każde rozstanie  niesie ze sobą smutek, czasem niepokój, niepewność, ale na pewno otwiera na nowe doświadczenia. Nasi ósmoklasiści zamykają jedną księgę, by otworzyć drugą, bo przecież zdarzenia będą się zdarzały, tylko w innym miejscu innego tomu, w kolejnym rozdziale historii, która się nie kończy, bo księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.

      Róże, łzy wzruszenia, uśmiechy zamknęły drzwi szkoły naszych tegorocznych absolwentów. Quo vadis…?

     • Szkolna Gala Talentów

     • 15 czerwca odbyła się Szkolna Gala Talentów. W tym dniu podsumowaliśmy pracę uczniów w roku szkolnym 2022/2023. Uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

      W holu szkoły przez kilka dni można było obejrzeć prezentację z osiągnięciami naszych uczniów. Niektórzy z nich odważyli się wystąpić podczas uroczystego apelu.

      „Nic nie umiem, nie potrafię”, „To żaden wyczyn, to co zrobiłem, to mi się udało. Nie nadaję się”...
      Nie można myśleć w ten sposób i mieć pretensje, że brak nam pasji. Warto skupić się na na tym co się umie, w czym jest się dobrym, co przynosi sukces: może to być na przykład dar empatycznego słuchania albo zapamiętywania, albo zimna krew i radzenie sobie w sytuacjach stresu, albo funkcjonowanie w grupie, albo... wszystko. W końcu w każdym dziecku, uczniu jest potencjał, a z pozoru nieistotne rzeczy potrafią przynieść sukces na płaszczyźnie społecznej, artystycznej czy każdej innej. Takie właśnie sukcesy zostały nagrodzone.

       

      Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Gali,  za ufundowanie nagród w konkursach szkolnych i pozaszkolnych dla:

      • Pana Sławomira Hryniewicza Radnego Powiatu Wrocławskiego
      • Zarządu Banku Spółdzielczego w Kątach Wrocławskich
      • Firmy Georg Uts sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich
      • Unii ARAJ w Kątach Wrocławskich
      • McDonald’s w Kątach Wrocławskich
      • KFC w Kątach Wrocławskich
     • Omnibus 2023

     • Nasi najmłodsi uczniowie rywalizowali o mistrzowski tytuł w konkursie wiedzy ogólnej Omnibus 2023. Przedstawiciele każdej z klas musieli odpowiedzieć na wiele różnych pytań. A było ich wiele i z każdej dziedziny. Najważniejsza była współpraca w drużynach i zdrowa rywalizacja. Gratulujemy doskonałego obserwowania świata.

     • Na naszej świetlicy

     • Świetlica szkolna to bardzo ważne miejsce w każdej szkole, w naszej również i to zarówno dla młodszych i starszych uczniów. To miejsce relaksu, integracji i zabawy zarówno przed jak i po lekcjach. Jednym słowem tu uczniowie nabierają  siły na  zajęcia lekcyjne lub odpoczywają po nich. Głównym celem pracy świetlicy jest zapewnienie opieki dzieciom. Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dziecko powinno czuć się wyjątkowo i mamy nadzieję, że u nas tak jest. 

     • Innowacja pedagogiczna

     • Zwierzęta pomagają nam ponownie nawiązać bezpośredni kontakt z mądrymi realiami natury, utraconymi dla cywilizowanego człowieka. Konrad Lorenz

      "Zachwycający świat zwierząt" - to ogólnopolska innowacja pedagogiczna, w której w ramach lekcji biologii, wzięli uczniowie klas szóstych. Przez cały rok szkolny realizowaliśmy zadania tej dydaktyczno-wychowawczej innowacji  o charakterz metodyczno-organizacyjnym.
      Cele innowacji to przede wszystkim  poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczniów w obszarze nauk biologicznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych, podniesienie jakości i efektywności kształcenia w zakresie biologii oraz rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
      Powstało wiele ciekawych wytworów uczniowskich, a innowacje zakończyliśmy z sukcesem.

     • Aktywni Błękitni

     • Wodo, nie jesteś potrzebna do życia; jesteś samym życiem… Jesteś najważniejszym i najwrażliwszym bogactwem, jakie istnieje na świecie. Antoine Saint-Exupery

      Po sukcesie w poprzednim roku, w  tym również przystąpiliśmy do kolejnej edycji programu Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. Organizatorem akcji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony program edukacyjny, mający na celu promowanie gospodarki wodnej w zakresie dbałości o czystą wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wrocławskie Wody Polskie wraz z partnerami z regionu zachęcają do realizacji edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.

      Do projektu w naszej szkole przystąpili uczniowie klas czwartych w ramach lekcji przyrody oraz młodsi i starsi członkowie Koła Ekologicznego. Nasze działania skupiły się na uświadomieniu, że woda jest nieodzowną substancją dla życia roślin, zwierząt i ludzi, jest podstawą wszelkiego życia. Jest najważniejsza, cenna i bezcenna. Nasze lekcje i zajęcia pozalekcyjne  uatrakcyjniły materiały przesłane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, za co bardzo dziękujemy.

      W imieniu organizatorów zachęcamy też do skorzystania z bezpłatnej gry ekologicznej o małej retencji.

      Tym samym pragniemy poinformować, że  za spełniliśmy  wszystkie założenia programowe a nawet  ponadprogramowe. 

      Otrzymaliśmy  Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie przyznany przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz  Dyplom Strażnika Czystych Wód.

      Jesteśmy dumni!

     • Dzień Ziemi

     • Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas
      Florian Plit

      Wraz z otrzymaniem certyfikatu, wszystkie działania ekologiczne związane z Dniem Ziemi w naszej szkole zostały już zakończone. Odbyły się one we współpracy z pracownikami firmy Nestle Purina z Nowej Wsi Wrocławskiej, za co serdecznie dziękujemy. Tym bardziej, że to już kolejny rok naszej współpracy. 

      „Zainwestuj w planetę” to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. A nasze działania to DZIECI MAJĄ MOC! czyli 3,2,1 START! Ciekawość świata tkwi w każdym z nas, ale u dzieci jest ona niezwykle rozbudowana. Nasi najmłodsi zadają nieustannie pytania, które dotyczą najważniejszych zagadnień otaczającego nas świata.To oni już niedługo będą miały decydujący wpływ na kondycję naszej planety. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna w edukacji wczesnoszkolnej. Nasze działania skupiały się w tym roku wokół wiedzy teoretycznej i praktycznej.

      Warsztaty prowadzone były przez pracowników z Nestle Purina, a były to: 

      3 – to klasy trzecie

      Prelekcje i warsztaty na temat segregacji odpadów, PET i rPET.

      2 - to klasy drugie

      Warsztaty tworzenia mini skalników, które następnie ozdobiły teren naszej szkoły.

      1 - to klasy pierwsze

      Warsztaty tworzenia poidełek dla zapylaczy.

      Wszystkie materiały do warsztatów, domek dla owadów otrzymaliśmy od Nestle, za co dziękujemy serdecznie.

      Uczniowie wzięli też udział w sprzątaniu Ziemi w ramach V edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.

      Uczniowie klas młodszych wykonali przepiękne plakaty, które ozdobiły holl szkoły.

      Plakaty zostały też podarowane pracownikom Nestle w ramach podziękowania.

      Na zakończenie wspólnie posadziliśmy przy szkole jabłonkę, która otrzymaliśmy za udział w ogólnopolskim konkursie Kwitnące Jabłonki. 

      Wzięliśmy też udział w Ekologicznym Festiwalu Online - EKOfeston.

     • IGNITE

     • Otrzymaliśmy certyfikaty a to znak, że zakończyliśmy kolejny rok współpracy z Fundacją Rodziny Maciejko, z panią Katarzyną Dymnicką w ramach projektu / programu IGNITE.
      To był rok pełen inspirujących spotkań z kobietami pełnymi pasji. Były panie z Doliny Krzemowej, ekspertki z różnych dziedzin naukowych, np. neurobiologii, neurofizjologii i optyki z Uniwersytetu Berkely w Stanach Zjednoczonych, ekspertki branży IT, programistki z firmy Workday z Kaliforni i wiele, wiele innych.

      Nasze uczennice odwiedziły też siedzibę firmy Dolby we Wrocławiu. Dolby specjalizuje się w redukcji szumów dźwięku, kodowaniu/kompresji dźwięku, dźwięku przestrzennym i obrazowaniu HDR. Firmę założył Rey Dolby w 1965 roku.  Były rozmowy z ekspertkami. Uczennice  zostały też oprowadzone po siedzibie Dolby – miały możliwość zobaczyć laboratoria dźwięku w których robi się odsłuchy, a także obejrzeć filmy nagrane w technologii Dolby Atmos.

      Projekt IGNITE inspiruje dziewczyny do wyboru w przyszłości kariery  w dziedzinie STEAM: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) i Maths (matematyka).

     • Digital Youth Forum (DYF)

     • O udziale klasy ósmej w DYF 2023 już pisaliśmy. Teraz pragniemy poinformować, że fotorelacja, którą stworzyli nasi uczniowie zdobyła uznanie organizatorów Forum. Uczniowie zostali nagrodzeni  zestawem DYF-owych skarpetek dla całej klasy.
      Gratulujemy wygranej!

     • Zakończenie roku szkolnego

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 23 czerwca o godzinie 8:00 na hali sportowej.

      Poranne autobusy dowiozą uczniów na godzinę 8:00, natomiast powrotne przewidziane są na godzinę 10:00.

     • Współpraca popłaca

     • Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie...    Jan Kochanowski „Na lipę"

      Ekolodzy nie zwalniają. 15 czerwca uczniowie Szkolnego Koła Ekologicznego oraz Przyrodniczego ABC z naszej szkoły zasadzili 4 lipy srebrzyste w miejsce uschniętych drzew przy ulicy 1 Maja w Kątach Wrocławskich.

      Uczniowie zaadoptowali młode drzewa i będą się nimi opiekować, a zwłaszcza obiecali podlewać w okresie suszy.

      A wszystko to w ramach współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Działamy Razem. Dziękujemy panu Maciejowi Klimowiczowi, pani Małgorzacie Skoczylas oraz panu Romanowi Boratynowi za zaproszenie do wspólnej akcji. 

     • Piknik na zakończenie roku

     • 20 czerwca odbył się piknik na zakończenie roku szkolnego klasy 3C, który pomogli zorganizować rodzice uczniów. Trzecioklasiści spędzili czas na zabawach terenowych, graniu w badmintona, wspinaniu się po linie, wspominaniu ostatnich lat nauki w klasie oraz integrowaniu się z koleżankami i kolegami z klasy. Całość dopełniło ognisko, na którym dzieci mogły zrobić sobie kiełbaski oraz zjeść inne pyszności przygotowane przez rodziców. Przez cały czas trwania pikniku panowała świetna i bardzo miła atmosfera. 

     • Konkurs recytatorski

     • W maju w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3. W tym roku uczniowie zaprezentowali wiersze Jana Brzechwy. Poziom recytacji był bardzo wysoki. Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Każdy uczeń otrzymał upominek i pamiątkowy dyplom.

      Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

     • Uwielbiamy pomagać

     • W niedzielne popołudnie uczniowie naszej szkoły wystąpili ze wspaniałym tańcem na rodzinnym pikniku charytatywnym, wspierając zbiórkę pieniędzy dla chorego chłopca z naszej gminy.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka
   • ul. Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • (+48) 71 316 65 15
  • Logowanie do strony