20 czerwca odbył się piknik na zakończenie roku szkolnego klasy 3C, który pomogli zorganizować rodzice uczniów. Trzecioklasiści spędzili czas na zabawach terenowych, graniu w badmintona, wspinaniu się po linie, wspominaniu ostatnich lat nauki w klasie oraz integrowaniu się z koleżankami i kolegami z klasy. Całość dopełniło ognisko, na którym dzieci mogły zrobić sobie kiełbaski oraz zjeść inne pyszności przygotowane przez rodziców. Przez cały czas trwania pikniku panowała świetna i bardzo miła atmosfera.
Aktualności
Piknik na zakończenie roku
- 12
Konkurs recytatorski
W maju w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3. W tym roku uczniowie zaprezentowali wiersze Jana Brzechwy. Poziom recytacji był bardzo wysoki. Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Każdy uczeń otrzymał upominek i pamiątkowy dyplom.
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
3
Uwielbiamy pomagać
W niedzielne popołudnie uczniowie naszej szkoły wystąpili ze wspaniałym tańcem na rodzinnym pikniku charytatywnym, wspierając zbiórkę pieniędzy dla chorego chłopca z naszej gminy.
Co w wodzie piszczy?
Klasa druga i czwarta spotkały się z pracownikami Wojewódzkiego Laboratorium Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Praktyczna lekcja przyrody pomogła zrozumiec wpływ człowieka na życie w wodzie. Uczniowie poznali sposoby badania wody, ziemi i jakie żyjątka można w nich spotkać.
2
Wyprawa na Ślężę
Celebrujemy wspólne chwile połączone z aktywnością ruchową. Nasze dzieci tego potrzebują.
Kolejne wspólne wejście we wrześniu?3
Muzeum Kolejnictwa i Miniatur Kolejowych
14 czerwca uczniowie klasy trzeciej wybrali się pociągiem na wycieczkę do Jaworzyny Śląskiej do Muzeum Kolejnictwa i Miniatur Kolejowych, aby lepiej poznać zawód kolejarza, maszynisty oraz zobaczyć jak funkcjonowały w dawnych czasach PKP.
9Po przyjeździe na miejsce przywitał nas były pracownik PKP, który zaprosił uczniów do zwiedzania obiektu. Mogliśmy zobaczyć dawne lokomotywy: parowe, elektryczne i spalinowe, a także posłuchać wielu ciekawych informacji na ich temat. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie budynku, w którym dawniej pracował personel PKP. Uczniowie zobaczyli jak kiedyś wyglądały biura, podstawowy sprzęt do pracy, którym posługiwali się kolejarze. Zwiedzili salę, w której zgromadzono przeróżne ciekawe przedmioty, które służyły pasażerom i pracownikom kolei 40 lat temu. Były to między innymi: papierowe bilety, telefony na kabel, megafony, sygnalizatory, meble itp. W Muzeum zobaczyliśmy również makietę, która przedstawiała trasę przejazdu pociągów. Makieta ta służyła uczniom, którzy uczyli się zawodu jako pomoc praktyczna – dzisiaj tzw. symulator. Po wyjściu z budynku uczniowie przeszli do części praktycznej wycieczki. Mogli z pomocą przewodnika naoliwić elementy torów, przełożyć zwrotnicę – zmieniając w ten sposób kierunek jazdy pociągu. Na koniec pobytu na uczniów czekała w Muzeum jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie przejażdżka starym parowozem. Każdy uczeń otrzymał bilet, który przy wejściu do pociągu został skasowany. Po krótkiej przejażdżce stara lokomotywą, wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły przesiadając się do nowoczesnego pociągu, który jest bardzo wygodnym środkiem transportu, którym się przyjemnie podróżuje.
Mamy nadzieję, że ta wycieczka sprawiła uczniom klasy trzeciej wiele radości i że spora dawka informacji związanych z zawodem kolejarza będzie przywoływać miłe wspomnienia.
3D i rozszerzona rzeczywistość (AR)
Technologia zdecydowanie ułatwia przyswajanie treści przyrodniczych, a przede wszystkim uatrakcyjnia zajęcia i zaciekawia odbiorców. Młodzi przyrodnicy mieli okazję przekonać się o tym. Poznawali w ten sposób etapy rozwoju motyla. Z kolorowanek powstały obrazki w 3D. Dzięki technologii AR (rozszerzona rzeczywistość) kolorowane przez uczniów motyle „ożyły”, poruszały się i wyglądały tak jak je uczniowie pokolorowali. Kolorowanki AR dostarczyły wielu emocji.
Przyrodnicze ABC
Koniec roku tuż, tuż – czas na podsumowanie działalności najmłodszych przyrodników w naszej szkole w ramach zajęć pozalekcyjnych Przyrodnicze ABC.
Oto niektóre zagadnienia omówiane na zajęciach:
- Europejski Dzień Ptaków – spotkanie autorskie z panem Kamilem Śmigielskim i pogadanka o ptakach, przyjaźni w książce „Sensacyjne przygody wróbla Eryka”. Spotkanie zakończyło się konkursem, a nagrody – książki, oczywiście z dedykacją, ufundował pan Kamil. Za co bardzo dziękujemy.
- Dzień Jeża – czyli dokąd tupta nocą jeż
- Cud natury – Wielka Rafa Przyrodnicza
- Miasto przyjazne środowisku
- Dzień Dinozaura – o mezozoicznych gadach8Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, uwrażliwianie na piękno przyrody, rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą, a przede wszystkim ukazywanie, jak różnorodny i ciekawy jest świat.
Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Przyjazna szkoła”.
Góra Grosza
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej Góra Grosza, której celem było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym – w domach dziecka i rodzinach zastępczych).
1Zbieraliśmy monety od 1 grosza do 5 zł. Tradycyjnie już koordynatorem akcji w szkole był Samorząd Uczniowski.
1 grosz to dla każdego z nas niewiele, jednak najdrobniejsze monety zebrane w dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.Przyszedł czas na podsumowanie – razem zebraliśmy 712,57 zł.
Pieniądze zostały przekazane Organizatorowi akcji – Towarzystwu Nasz Dom.Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Razem możemy więcej!
Popołudnie z Nauką
W tym roku szkolnym oprócz Wieczorów były też Popołudnia z Nauką. To krótsze, pozalekycjne spotkania warsztatowe. Popołudnie z Nauką spędziliśmy na zajęciach oferowanych przez Bibliotekę GOKiS w Kątach Wrocławskich w ramach wydarzenia MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEK W GMINIE KĄTY WROCŁAWSKIE.
2Grupa entuzjastów ekologii miała przyjemność uczestniczyć (10 maja) w warsztatach ekologicznych pt. „Zielono mi”. Zajęcia przybliżyły problemy związane ze środowiskiem i ekologią (recykling, OZE). Uczniowie rozwiązywali karty pracy z rożnymi krzyżówkami, łamigłówkami i wykreślankami.
Zajęcia poprowadziła pisarka, pani Monika Sawicka.
12 maja odbyło się kolejne Popołudnie z Nauką. Znowu gościliśmy w Bibliotece GOKiS w Kątach Wrocławskich. Nasi młodzi ekolodzy spędzili piątkowe popołudnie na warsztatach malowania toreb płóciennych.
Uczestnikom zostały przybliżone zalety toreb płóciennych, a następnie prowadzący zajęcia zapoznali z metodami pracy (malowanie, tuszowanie, pieczętowanie). Po stworzeniu kreatywnych wzorów, zostały one utrwalone przez wyprasowanie żelazkiem. Było wesoło, kolorowo i twórczo. Powstały piękne i designerskie kompozycje, a torby będą służyły na lata.
Dziękujemy organizatorom za kreatywnie spędzony czas.
Wieczór z Nauką - Noc Sów
Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. W ramach Wieczoru z Nauką nasi ekolodzy poznali biologię sów, gatunki występujące w Polsce, metody badań i ochrony tych ptaków.
2Był seans filmowy "Sowy Polski", wspólna gra edukacyjna. Każdy uczestnik spotkania stworzył mini medalion obrazujący wydarzenie.
Noc Biologów
Wieczory z Nauką to spotkania pozalekcyjne uczniów uczęszczających na koło ekologiczne / przyrodnicze w naszej szkole. To już swego rodzaju tradycja kółka Eko. Spotkania rozwijają zainteresowania przyrodnicze uczniów, uczą pracy w zespole, są sposobem na integrację i miły sposób spędzenia wolnego czasu już po lekcjach. Od lat cieszą się zainteresowaniem wśród uczniów.
4Tegoroczna, 12 edycja Nocy Biologów nawiązywała do hasła Europejskiej Agencji Środowiska i brzmiała - "Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość".
Wieczorową porą, ubrani na niebiesko Młodzi Ekolodzy zgłębiali tajniki wiedzy o wodzie. Uczniowie obejrzeli webinary, wzięli udział w warsztatach, wykładach. m.in.: Niezwykli mieszkańcy wody, Naucz się pić wodę, Sposób na wodę - surwiwaliści ze świata zwierząt. Ponadto był quiz wiedzy o wodzie, a także budowanie kreatywnych wizji na temat budowy cząsteczki wody.
Był też wspólny posiłek, gry i zabawy.
Jak nie czytam, jak czytam
7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam”. O godzinie 10:00 rozpoczęliśmy czytanie wraz z innymi uczniami z różnych szkół w Polsce.
24„Jak nie czytam, jak czytam” to akcja, mająca na celu pokazanie, iż młodzi ludzie czytają książki, lubią to i zarażają swoją pasją innych, w tym dorosłych. Książka powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym, rozrywką, wolnym czasem, spokojem i radością, a nie tylko z przymusową lekturą.
Pokazaliśmy, że książka naszym przyjacielem jest. Mamy nadzieję, że akcja „Jak nie czytam, jak czytam” sprawiła, że nasi uczniowie odkryli nową pasję związaną z czytaniem.
Konkurs "Dzieli nas pół wieku"
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7A, Alina Fediuk otrzymała wyróżnienie w konkursie Dzieli nas pół wieku, którego XVIII edycję organizowało Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu. Tematem prac konkursowych był portret osoby starszej od autora/autorki o co najmniej 50 lat. Alina znalazła się w gronie młodzieży zarówno młodszej, jak i starszej, która osiągnęła sukces.
Dobrze to wróży na przyszłość, jeśli zapał Aliny do pracy twórczej nie osłabnie, a swoim przykładem zachęci innych uczniów do wypróbowania swoich sił na pisarskiej niwie, na co liczą, Droga Młodzieży,
Wasi Poloniści
Serce mojego miasta
27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego, polskie święto obchodzone corocznie, uchwalone przez Sejm RP w 2000 r. Ważna data w polskiej historii, upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku.
Uczniowie klasy trzeciej postanowili zapoznać się z pracą urzędnika – samorządowca. 24 maja wybrali się na wycieczkę do UMiG w Kątach Wrocławskich, aby w bezpośrednim kontakcie z pracownikami urzędu zgłębić tajniki tego zawodu. Uczniów przywitał pan burmistrz Julian Żygadło, który zaprosił przybyłych gości na rozmowę i zwiedzanie Urzędu. Uczniowie mogli zobaczyć gabinet burmistrza, zasiąść w jego fotelu, a także salę obrad, w której przedstawiciele Rady Miejskiej zatwierdzają najważniejsze dla naszego miasta uchwały. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Pan burmistrz cierpliwie odpowiadał na pytania uczniów, którym nie było końca. Po długiej i wyczerpującej rozmowie mogliśmy zwiedzić cały budynek, porozmawiać z pracownikami napotkanymi w różnych częściach tego ważnego dla mieszkańców miejsca.
Na zakończenie spotkania przewodnicząca klasy wręczyła panu burmistrzowi album przygotowany przez koleżanki i kolegów. W albumie znalazły się szkice głównego budynku znajdującego się w naszym mieście czyli Urzędu – Serca Naszego Miasta.
Tydzień dla Ziemi
Tydzień dla Ziemi - to akcja zorganizowana przez UMiG Kąty Wrocławskie. Do tej akcji włączają się placówki oświatowe z naszej Gminy, a także mieszkańcy miasta.
228 kwietnia uczniowie klasy trzeciej włączyli się w akcję gminną. Postanowili w okolicy szkoły i miejsca zamieszkania niektórych uczniów na Osiedlu Dębowym posprzątać teren. Wyruszyliśmy ze szkoły dobrze przygotowani do wykonania ważnego dla nas wszystkich zadania. Udało nam się oczyścić ścieżki, plac zabaw, ulice a także zielone tereny wzdłuż ulic. Do porządkowania terenu wokół naszej szkoły przyłączył się pan burmistrz Julian Żygadło. Wszyscy razem przyczyniliśmy się do tego, aby planeta Ziemia, na której żyjemy była zawsze zielona.
Podziękowania
Konkurs fotograficzno-matematyczny
Prezentujemy uczniowskie prace fotograficzne, na których możemy zobaczyć piękno przyrody oraz symetrię w jej wykonaniu. Zachęcamy do takich poszukiwań wokół siebie.
Pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Hania Furmańska, Filip Furmański oraz Seweryn Wysoczański.
Uczniowie wykorzystują sprzęt fotograficzny z Programu „Laboratoria Przyszłości”
Powiatowy trójbój lekkoatletyczny
6 czerwca uczennice klas drugich reprezentowały szkołę na Powiatowym Trójboju Lekkoatletycznym w Dobrzykowicach. Dziewczyny bardzo dobrze sobie radziły w biegu na 60 metrów, skoku w dali oraz w rzucie piłeczką palantową. Uzyskały trzecie miejsce w całym turnieju. Gratulacje!
DYF 2023
Wczoraj uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Digital Youth Forum (DYF) w formie online. Wydarzenie DYF poświęcone jest edukacji w zakresie pozytywnego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Adresatami byli uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Uczniowie wysłuchali m.in. o sztucznej inteligencji, o platformie ChatGPT, która pozwala użytkownikom komunikować się z dużym modelem językowym AI, w celu uzyskania odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin; o aktywizmie klimatycznym. Podczas przerwy w transmisji zadbaliśmy o wspólny posiłek. Znalazł się też czas na wspólne gry i zabawy.
Archiwum Aktualności