18 października uczniowie klas 4B i 4D wybrali sie na wycieczkę do Złotego Stoku, miasteczka leżącego na granicy z Czechami, które jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce.
Ścieżka edukacyjna przebiegała przez kopalnię złota, w której uczniowie dowiedzieli się od kiedy i w jaki sposób wydobywane było złoto w Złotym Stoku. Mieli możliwość usłyszeć historię i legendy związane z górnikami oraz ich rodzinami. Poznali wirtualną Gertrudę - żonę szukajacą swojego męża od kilku stuleci. Dzieci odwiedziły również Laboratorium Alchemika i dowiedziały się co to jest arszenik i rudy arsenu.
Trasa prowadziła przez podziemia, ale również tereny odkryte - wąwozy oraz Złoty Potok, rzekę zwaną również Trującą. Następnie przewodnik prowadził grupę do jedynego w Polskie podziemnego wodospadu na granicy polsko-czeskiej. Podziemne zwiedzanie zakończyło się wyjazdem kolejką szynową z kopalni.
Druga cześć wycieczki to ścieżka edukacyjna w Średniowiecznej Osadzie Górniczej, gdzie dzieci poznały zasady fizyki i samodzielnie je sprawdziły w 15-metrowym kieracie, potężnym 3-tonowym młyńskim kole, studni i dzwigu ręcznym.
Nie mogło zabraknąć również płukania złota, a także jak przystało na osadę średniowieczną - kóz. Prawdziwych kóz, które można było nakarmić marchewkami.
Ostatnim punktem była Ścieżka Strachu i wizyta w Chacie Kata. Dzieci miały możliwość zwiedzić lochy, przejść przez wirujący tunel z efektami dźwiękowymi i świetlnymi oraz zapoznać się ze średniowiecznym zawodem kata, który w średniowieczu mieszkał właśnie w Złotym Stoku i zajmował się szeroko rozumianą "rehabilitacją" ludzi :)
Ta wycieczka to pouczające i ciekawe lekcje historii, fizyki, chemii i geografii w jednym.