• Majowe święta

     • Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Trzeciego Maja to bardzo radosne dni. Przez cały tydzień uczniowie naszej szkoły w różny sposób przypominali sobie wydarzenia oraz postacie związane tymi wydarzeniami. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu w Kątach Wrocławskich, w miejscu szczególnie do tego przygotowanym – przed obeliskami upamiętniającymi poległych Polaków oraz Twórców Polskiego Państwa Poziemnego i miały charakter Apelu Poległych. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn. Jeden z naszych uczniów, Karol Korzeniowski przypomniał utwór K. C. Norwida pt. Tęskno mi Panie, a delegacje poszczególnych klas zapaliły przygotowane przez siebie znicze i postawiły je pod obeliskami.

      W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywoływaliśmy w ten sposób pamięć uczestników powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i jej obrońców. Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i Ich czyny utrwalone w historii narodowej i tradycji oręża polskiego na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci. W dniu 3 maja 1791 roku nasi przodkowie pokazali nam, czym jest prawdziwa wolność. Niestrudzenie szukali rozwiązań, które wsparłyby upadającą Polskę. Największą ich wartością była Ojczyzna! Dzisiaj, my – spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków.

     • Nietypowe obchody świąt majowych

     • Ostatni tydzień kwietnia obfitował w wydarzenia związane z obchodami świąt majowych. Była to okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat najważniejszego wydarzenia - kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      W tym roku obchody miały inny charakter. Do gry „Kto ukrył konstytucję" i do rozwiązania Escape Roomu "Gdzie jest konstytucja" zaprosiliśmy całą szkołę. Udział w zabawie wzięło wielu uczniów. Ich zmagania zakończyły się sukcesem. Gracze znaleźli odpowiedź na pytanie, kto ukrył konstytucję wykonując pięć zadań, odkrywanych codziennie od poniedziałku do piątku. Natomiast z wirtualnym escape roomem zmierzyli się w domu. Lista laureatów na zamieszczonych zdjęciach.

     • XXIII Gminny Przegląd Literatury Patriotycznej i Religijnej

     • 25 kwietnia 2023 r. odbył się  XXIII Gminny Przegląd Literatury Patriotycznej i Religijnej. Organizatorem wydarzenia  była Szkoła Podstawowa w Małkowicach przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu.

      Swoje umiejętności recytatorskie i wokalne prezentowali uczniowie ze szkół naszej gminy: Smolca, Kątów Wrocławskich, Gniechowic, Małkowic i Sadkowa. Celem konkursu było propagowanie patriotycznej i religijnej tradycji naszej Ojczyzny oraz upowszechnianie kultury języka ojczystego. Młodzi  artyści wykazali się  niezwykłą wrażliwością i talentami.  Na uwagę zasługuje też profesjonalizm, z jakim  uczniowie interpretowali utwory. Uczestnicy konkursu udowodnili, że świat poezji  jest niezwykły, bo  pozwala odkrywać i wyrażać najgłębsze pokłady  uczuć, bawić czy wzruszać do łez.

      Występy uczniów dostarczyły wszystkim wielu wrażeń, ale też pozwoliły dostrzec wartość literatury.  Zaprezentowane utwory wykazały,  że Ojczyzna miewa różne oblicza.  Zawsze  jednak Polska stanowi  dobro najważniejsze, o które walczyli nasi przodkowie, poświęcając niekiedy własne życie.

      Naszą szkołę dzielnie reprezentowały cztery uczennice: Nikola Wojtczak z klasy 4C, Alina Fediuk z klasy7A, Darya Khomich z klasy 8C oraz Hanna Uśniacka z klasy 8B.

      Wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

      Dziękujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów!

     • Poranek muzyczny

     • Zapraszamy na drugą odsłonę koncertu "Poranek muzyczny" adresowanego do dzieci (wraz z opiekunami) i młodzieży. Koncert odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich w niedzielę, 14 maja, o godz. 11:30. Wykonawcą będzie Zespół Muzyki Polskiej Mokosza. Podczas koncertu słuchacze będą mieli okazję wysłuchać nowego repertuaru oraz poznać brzmienie instrumentów „na żywo”, a także usłyszeć wiele informacji o muzyce, kompozytorach, polskiej sztuce ludowej (przede wszystkim muzycznej), polskich tańcach narodowych, historii Polski oraz o naszych słowiańskich korzeniach. Podczas tej artystycznej imprezy uczestnicy poznają również koncertowy savoir vivre oraz różne pojęcia muzyczne.

     • Warsztaty pszczelarskie

     • Z okazji Dnia Ziemi w odbyły się warsztaty pszczelarskie. Dzieci miały możliwość poznać pracę pszczelarza oraz narzędzia, którymi pracuje. Podczas warsztatów uczniowie mogli spróbować rożnego rodzaju miodów oraz dowiedzieć się jak ważne są pszczoły i ich praca.

     • Handballowa Jedyneczka

     • 25 kwietnia odbył się turniej mini piłki ręcznej, w której brały udział klasy 1-3. Uczniowie grali 1x1 przez 2 minuty. Zawodnicy doświadczyli sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.
      Gratulacje dla wszystkich zawodników!

     • Biegi na orientację

     • 25 kwietnia uczniowie z naszej szkoły realizujący program Trzymaj Formę, wzięli udział w Biegach na Orientację organizowanych przez Aglomerację Wrocławską i Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej. Trasa biegu wraz z punktami kontrolnymi  wyznaczona została w Parku Staromiejskim w Kątach Wrocławskich. Bardzo dobrze zaprezentowali się chłopcy startujący w kategorii M6.  I miejsce zajął Franciszek Misiak, II miejsce – Filip Przechoćko, III miejsce – Michał Ziemiński . Wszystkim uczestnikom gratulujemy pokonania wyznaczonej trasy i wykazania się umiejętnością czytania mapy.

     • Wicemistrzostwo Województwa Dolnośląskiego Igrzysk Dzieci w Piłce Ręcznej

     • 24 kwietnia został rozegrany Finał Województwa Dolnośląskiego dziewcząt w Legnicy, podczas którego nasze dziewczęta zajęły II miejsce. Dziewczęta zagrały w składzie: Hanna Gacek, Julia Gacek, Urszula Grabarczyk, Maja Misiuna, Zosia Rewaj, Bianka Kubatek, Andżelika Paliga, Kaja Kowalska i Andżelika Chmura.

      W pierwszym meczu dziewczęta zmierzyły się ze Szkołą Podstawową nr 2 z Kamiennej Góry. Mecz zakończył się wynikiem 20:1 dla naszej drużyny. Drugi mecz ze Szkołą Podstawową nr 9 z Legnicy po wyrównanej walce zakończył się remisem 11:11. W celu wyłonienia zwycięzcy rozegrana została seria rzutów karnych, która zakończyła się 1:0 dla dziewcząt z Legnicy. W ostatnim meczu nasze uczennice wygrały ze  Szkołą Podstawową nr 3 z Dzierżoniowa 12:4.

      Końcowa klasyfikacja:

      1. SP 9 Legnica
      2. SP 2 Kąty Wrocławskie
      3. SP 2 Kamienna Góra
      4. SP 3 Dzierżoniów

       

      Gratulujemy i dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sukces naszych uczennic.

     • Mistrz Klawiatury

     • 21 kwietnia w Sali Widowiskowej w Świdnicy odbył się już  XVIII Dolnośląski Konkurs Keyboardowy “Mistrz Klawiatury”. Miło nam poinformować, że Jeremi Błoński z klasy 3C już po raz drugi z rzędu zajął I miejsce w tym konkursie, a tym samym utrzymał tytuł "Mistrza klawiatury". Małemu mistrzowi ogromnie gratulujemy!

     • Konkurs geograficzny "Mapa polityczna Europy i Azji"

     • 21 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs geograficzny. Uczniowie mogli się popisać wiedzą z zakresu znajomości mapy politycznej Europy i Azji oraz umiejętnością rozpoznawania flag. Oto wyniki konkursu:

      I miejsce - Michał Ziemiński z 6A
      II
      miejsce - Kacper Tofil z 8B
      III
      miejsce - Igor Kozieł z 6B

      Bezbłędną znajomością flag popisał się też Grzegorz Pluta z 6A. Gratulujemy również najmłodszym uczestnikom, którzy zajęli miejsca w środku stawki. 

      Zapraszamy za rok na inne kontynenty.

     • Bezpłatna aplikacja wspomagająca przygotowanie do egzaminu z matematyki

     • Ósmoklasistów, którzy szukają  pomocy w przygotowaniu do egzaminu  z matematyki zachęcamy do skorzystania z aplikacji Smart Tutor. W aplikacji uczniowie  znajdą arkusze CKE z poprzednich lat  wraz z rozwiązaniami w formie filmików video. Materiały zostały przygotowane przez nauczycieli matematyki  z pozytywna opinią metodyka.

      Aplikacja Smart Tutor jest dostępna bezpłatnie, bez ukrytych opłat i reklam. Aplikacja powstała w ramach projektu „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych”. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Osi priorytetowej III. Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działania 3.3.

     • Bijemy rekord z Pho3nix Active School

     • 21 kwietnia nasz szkoła biła rekord jak największej liczby uczniów wykonujących pajacyki przez 2 minuty. W sumie było nas 333.

      Dziękujemy za obecność!
      Nauczyciele wychowania fizycznego

     • Regionalny Festiwal E(x)plory

     • 19 kwietnia grupa ósmoklasistów wzięła udział w popularnonaukowych wykładach i warsztatach organizowanych w ramach Programu E(x)plory. Zajęcia odbyły się w ramach Regionalnego Festiwalu Explory we Wrocławiu, którego partnerem i gospodarzem był Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica.  Gościem specjalnym wydarzenia był dr Tomasz Rożek -  fizyk, polski dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, który poprowadził wykład „Technologie kosmiczne w naszym domu”. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach - MINISUMO OD KUCHNI, czyli podstawy budowy robota klasy minisumo.

      Na zakończenie wysłuchali dwóch wykładów:
      - „Astrobiologia i ekstremofile - jak naukowcy badają możliwość wystąpienia życia poza Ziemią". Była to okazja do poznania  organizmów ekstremofilnych zasiedlających najbardziej ekstremalne zakątki naszej planety, od głębin oceanicznych, po wulkany i atmosferę.

      - „Człowiek na Marsie” - Jakie przeszkody stoją na drodze tego, aby pierwszy człowiek postawił nogę na Czerwonej Planecie? Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć, zanim zasiedlimy Marsa?

      Uczestnicy mieli okazję przekonać się, że nauka jest ciekawa i potrzebna. Jest inspiracją do nowych rozwiązań, ale może być atrakcyjną drogą kariery.

     • EkoEksperymentarium

     • W ramach zajęć z przyrody, uczniowie klas czwartych wzięli udział w programie  EkoEksperymentarium  realizowanym w tym roku szkolnym pod patronatem Ministra Środowiska i Klimatu. Projekt jest zgodny z wymogami podstawy programowej z zakresu przyrody i w atrakcyjny sposób przybliża i uczy dobrych, ekologicznych nawyków.

      Uczniowie rozwiązywali zestawy zadań z pięciu pokoi gier i zagadek:  Dbaj o wodęRecyklingEnergia i zasoby, Ślad węglowy oraz Poznaj las

      Każda klasa otrzymała dyplom potwierdzający zdobycie umiejętności Mistrza Ekologii.

     • Co wiecie o powiecie?

     • 17 kwietnia odbyła się IV edycja konkursu Wiedzy o Powiecie Wrocławskim, zorganizowana i przeprowadzona przez Stowarzyszenie Podróżników „TUITAM”. Uczniów szkół podstawowych powitał Roman Potocki Starosta Powiatu Wrocławskiego oraz Wiesław Zając  Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, którzy życzyli uczestnikom powodzenia w rywalizacji o podium.

      W konkursie wzięły udział szkoły z terenu powiatu wrocławskiego. W tym roku było ich aż 27. W pierwszej części, drużyny  pisały 40-minutowy test. Miał on za zadanie sprawdzić wiedzę młodzieży na temat turystyki, historii, przyrody, zagadnień społecznych i gospodarczych oraz organów władz samorządowych Powiatu. Podczas drugiego etapu konkursu drużyny, które zakwalifikowały (10 szkół) zmagały się w formie ustnej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 7A w składzie: Alina Fediuk, Karina Włodkowska i Alan Matkowski. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat powiatu, ale nie udało nam się zakwalifikować do 2 etapu. Uczniowie otrzymali dyplom i upominki. Alan zdobył też nagrodę za zadanie specjalne skierowane do publiczności w drugim etapie. 

      Gratulujemy!

     • Wirtualny escape room

     • Przed Wami kolejny wirtualny escape room (pokój zagadek). Tym razem szukamy miejsca, gdzie ukryto konstytucję 3 Maja. Musicie wykazać się wiedzą,  sprytem i zimną krwią, bowiem zmierzycie się z siłami nadprzyrodzonymi. Rozwiązaniem jest, tak jak poprzednio, wysłanie zdjęcia ostatniego slajdu na adres gazetka@sp2katy.pl
      Na odpowiedzi czekamy do 10 maja. Udanej zabawy.

     • Woda – najcenniejszy skarb

     • W ramach programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zorganizował dla szkół podstawowych konkurs plastyczny pn. „Woda – najcenniejszy skarb”. O sukcesie naszych uczniów pisaliśmy już wcześniej. Teraz laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  upominki oraz pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

     • IX Przegląd Twórczości w Języku Niemieckim

     • 20 kwietnia odbył się we Wrocławiu IX Przegląd Twórczości w Języku Niemieckim w Centrum Biblioteczno- Kulturalnym FAMA. Organizatorem tego wydarzenia było Przedszkole nr 71 we Wrocławiu, które zaprosiło do uczestnictwa przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz gości m.in. z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

      Nasi uczniowie z klasy 2E: Julian Bojko i Hanna Dzieciniak godnie reprezentowali naszą szkołę z tematem "Jak powstają wulkany i trzęsienia ziemi". Tematyka prezentacji była nietypowa i odbiegała stopniem trudności w języku niemieckim od preferowanej formy: piosenka, wiersz, teatr. Jednak współpraca z rodzicami, wychowawcą klasy i nauczycielką języka niemieckiego przyniosła oczekiwany sukces. Uczniowie otrzymali, nagrody w postaci słownika polsko-niemieckiego i przyborów szkolnych a nauczycielka puchar, który teraz można podziwiać w szkole.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka
   • ul. Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • (+48) 71 316 65 15
  • Logowanie do strony